Jak nás ovlivňuje práce z domova podle vědy? Poznejte negativa a začněte pracovní týden jinak

Date:

Share post:

Práce z domova má svá pro a proti. Je skvělé, že stačí vstát z postele a pracovat můžete také v pyžamu a bez úprav. Nový výzkum však ukázal, že to má také negativa. Víte jaké?

Studie londýnské společnosti Fitness First ukázala, že práce z domova nemá jen pozitivní stránky. Pro mnohé je těžší po víkendu nastartovat pracovní režim, jsou zpomalení a navíc i více stresovaní, než kdyby chodili do práce. Už jen samotná doprava do práce a prostředí kanceláře mají evidentně vliv na pracovní nasazení – mozek se automaticky nastaví na pracovní mód, zatímco doma jste spíše zvyklí odpočívat.

Bez chutě do práce i cvičení
Průzkum zašel i dál a ukázal, že práce z domova neovlivňuje jen pracovní nasazení, ale také chuť a energii cvičit, hýbat se a také kvalitu stravování. Zaměstnanci, kteří pracovali z domova nebo šli do kanceláře jen uprostřed týdne a jindy pracovali na dálku, měli často ochablejší stravovací a cvičební návyky.

Víkendové odměny nejsou nejzdravější
Čím to je? Psycholožka Charlotte Armitage tuto skutečnost vysvětluje faktem, že většina z nás si o víkendech až příliš dopřeje, aby se odměnila za tvrdou práci během týdne. Podle jejích slov hybridní pracovní struktura, která se objevila díky práci z domova a pandemii, znamená, že jsme zpomalenější a méně motivovaní nejen do práce, ale také ke zdravému životnímu stylu.

Začít týden prací z domova také znamená, že máte více času na to, abyste přešli z víkendového nastavení na pracovní, které je zapotřebí na úspěšný týden. To ovšem také znamená, že obtížněji zvládáme úkoly a trvá nám déle, než se nastavíme na pracovní mód. Další věc je, že právě kvůli tomu se snáze dostaneme do stresu – když uprostřed týdne zjistíme, že máme spoustu pracovních restav.

Začněte pracovní týden cvičením
Více než třetina lidí, kteří se zúčastnili výzkumu, uvedla, že začít týden cvičením v pondělí má pozitivní vliv na duševní i fyzické zdraví. A také zvyšuje motivaci do práce. Lidé, kteří cvičí na začátku týdne s větší pravděpodobností budou cvičit i později v týdnu – potvrdilo to zhruba 50 procent účastníků studie. Avšak ti účastníci studie, kteří v pondělí necvičili, přiznali, že se cítí více demotivovaní, zpomalení a unavení.

COVID-19 jako brzda při fyzických aktivitách
Třetina účastníků průzkumu také přiznala, že omezení způsobená COVID-19 a cvičení z domova jim výrazně snížila motivaci cvičit na začátku týdne.

Negativem je, že mnoho lidí pracujících z domova zcela nebo částečně přenáší nezdravé zvyky z víkendu (když si dovolí i nezdravou stravu a necvičí) i na pracovní dny, kdy pracují z domova. Toto přílišné požitkářství podle odborníků způsobí, že se cítí pomalí a obtížněji se jim nabíhá do pracovního tempa. Dobrým způsobem, jak rozhýbat mysl a tělo a připravit se na týden, který je před námi je cvičení. Také roční období mají vliv na naši energetickou hladinu. V zimě ztěžuje motivaci do práce i cvičení nedostatek slunečního světla a chladné počasí.

I vás bolí nohy a kolena
Při sedavé práci a nedostatku pohybu nejsou vzácné bolesti nohou, zejména kolen. Čím to je? Pasivitou. Pokud je chodidlo nebo kyčle slabé, trpí koleno. Proto je důležité, když pracujete z domova a máte sedavé zaměstnání více procvičovat nohy.

Jak procvičit nohy?

Kroužte chodidly v kotnících – Máte pocit, že jsou vaše chodidla při dopadu na podlahu ztuhlá? Tento náraz se přenese na kolena. Pomůže otáčení obou chodidel v kotníku po dobu 30 sekund. Výborným trikem je kroužení nohou na tenisovém míčku. Pomůže uvolnit svaly a zvýšit flexibilitu.

Při chůzi se odrážejte – Dostupte na zadní část chodidla a postupně přeneste váhu na špičku, ze které se odražte. Takto zmírníte tlak na koleno.

Stahuje půlky hýždí jednotlivě – Pokud nemůžete stáhnout poloviny hýždí odděleně, je to znak slabosti beder, která se přenese do kolena. Chce to víc cviků na zadeček.

Lehněte si s nohama vzhůru – Svaly stehna a lýtka logicky ovlivňují koleno. Jsou-li napnuté, mohou přitáhnout kosti blíže, což způsobuje bolest. Svaly uvolníte tak, že si lehnete na záda a nastřené nohy opřete o zeď do výšky. Takto je držte po dobu 30 sekund, poté na 30 sekund nasměrujte prsty k sobě a na stejnou dobu od sebe.

- Reklama -PR články

Další články autora

Cestovní pojištění do Londýna

Pokud plánujete cestu do Londýna, je důležité myslet i na to, jak zajistit svou bezpečnost a pohodlí během...

Jak vybrat ideální pánskou bundu pro každou příležitost

Objevte, jak vybrat pánskou bundu, která vás dokonale ochrání a zároveň doplní váš styl bez ohledu na příležitost. Vybrat...

Ochrana před nečekanými událostmi během pobytu v Švédsku

Pokud plánujete cestu do Švédska, je důležité myslet i na pojištění. V dnešní době můžete snadno sjednat pojištění...

Elektrokolo je vaše brána k delším a pohodlnějším jízdám

V posledních letech se elektrokola stala oblíbenou volbou pro ty, kteří hledají ekologičtější a pohodlnější alternativu ke klasickým...