Mnohé ženy se vyhýbají živočišnému tuku jako čert kříži, avšak dělají obrovskou chybu. Proč?
Vyhýbáte se živočišnému tuku? Děláte tak velkou chybu
Tuk potřebujeme, a to nejen pro zdraví buněk, ale také pro krásnou vypadající pleť. Není strašákem, ale naším nejlepším kosmetickým (a zdraví prospěšným) přípravkem.
Je mi 33 let, přesto mi lidé hádají o deset méně. Starší dámy mi tykají a chovají se ke mně jako k holčičce. Nemám vrásky, můj věk prozrazuje snad jen pár šedivých vlasů, protkávaných mezi mojí hustou a vlnitou hnědou hřívou. A i ty jsou důsledkem genetiky (díky, mami!). Nepoužívám a ani jsem nikdy nepoužívala drahé kosmetické přípravky. Nepotřebuji se malovat, make-up nevlastním. Nemám kruhy pod očima, které bych musela maskovat. Mé tajemství je jednoduché – jím živočišný tuk a minimum sacharidů, žádný cukr a sladkosti.
Chyba, která udělala z tuku nepřítele
Tuk je již desetiletí vnímán jako problém, který způsobuje kardiovaskulární choroby, vysoký cholesterol a obezitu. Dodnes se tímto předpokladem řídí většina lékařů, avšak neoprávněně. Všechny výzkumy, na kterých stojí doporučení komisí pro zdravý jídelníček, vycházejí z nesprávně interpretovaných a upravených studií, které byly několikrát vyvráceny.
Výzkumům, které dokázaly (několikrát) opak, tedy že tuk potřebujeme a nezpůsobuje výše zmíněné problémy, se nevěnovala pozornost. Zamítli se pod koberec, protože prostě nespadali do hypotézy, která byla už dávno rozšířena jako pravda, byť neprokázána.
Největšímu podvodu v dějinách výživy se však dosud nevěnuje žádná pozornost, a ačkoli mnoho vědců a lékařů léčí nízkosacharidovou a vysokotučnou stravou problémy jako cukrovka, poruchy srdce, autoimunitní choroby, alergie a trávicí poruchy (Crohnova choroba), výsledky se ignorují.
Opakovaná lež se stává pravdou
„Myšlenka, že je tuk nezdravý, je v našem národním povědomí již tak dlouho pevně zakořeněna, že o ní často přemýšlíme spíše než o selském rozumu než o vědecké hypotéze,“ píše ve své knize Velké tučné překvapení: Proč máslo, maso a sýr patří do zdravého stravování, investigativní novinářka Nina Teicholz.
Právě ona prozkoumala všechny výzkumy, vedla rozhovory s mnoha vědci a vedoucími studií, a dokázala, že všechno je podvod. Žádný výzkum nedokázal škodlivost tuku ani spojitost s obezitou a srdečními chorobami; přesto se jejich výsledky upravily tak, aby se daly interpretovat v neprospěch tuku. Mnoho studií, poukazující na nesprávnou interpretaci těchto výsledků, a vyvracející škodlivost tuku, byly ignorovány.
Nesprávná hypotéza přijatá lékaři dříve, než byla prokázána
Myšlenku, že tuky způsobují kardiovaskulární choroby, rozvinul fyziolog Ancel Keys. Bylo to v době infarktu prezidenta Eisenhowera, a nárůstu infarktů, které si neuměli lékaři vysvětlit. Amerika potřebovala odpověď a tu jim, byť nesprávnou, poskytl právě Keys. Němu „vděčíme“ za to, že jeho myšlenka, ničím nepodložená, se ujala a lékaři ji přijali doslova a do písmene bez důkazu.
V roce 1913 se uskutečnil výzkum na býložravcích (králících). Ruský patolog Nikolaj Aničkov tvrdil, že dokáže králíkům poškodit cévy vysokým přídělem cholesterolu. Králík, jakož i ostatní býložravci, nejsou biologicky uzpůsobeny na živočišnou stravu, z toho důvodu se jim samozřejmě nevedlo dobře. Aničkov prezentoval výsledky jako jasný důkaz, že cholesterol poškozuje cévy a srdce.
Výzkum s jinými býložravci se opakoval několikrát i se psy. Psi, jejichž přirozená strava je převážně živočišná jako strava člověka, naopak prosperovali. Svět i vědecká komunita však věnovala pozornost králíkům. Rozhodla se ignorovat fakt, že býložravci nejsou na živočišný tuk uzpůsobené, jakož i zdravotní benefity tuku, prokázané u psů.
Kde je strach, hledá se řešení – a věří se také nesmyslům
A tady přichází slavně neslavný Ancel Keys. Keys si všiml, že cholesterol je přítomen v živočišných tucích i v cévách. Závěrem bylo, že tuk způsobuje zvýšení cholesterolu a následně srdečně-cévní choroby. Po infarktu prezidenta se bez jakýchkoli důkazů doporučilo snížit příjem živočišných tuků na minimum a přejít na rostlinnou stravu. Tuto myšlenku, respektive předpoklad, zpochybnilo mnoho vědců a lékařů. Keysova odpověď? Byl dotčen a ublížen. Rozzlobil se a rozhodl se svoji hypotézu stůj co stůj dokázat.
Vybral si 22 zemí, ve kterých sledoval jen muže a vliv stravy na zdraví srdce. Do výsledků však zahrnul jen šest zemí, které se mu do prvotní hypotézy hodily – ostatní ignoroval. Mezi těmi ostatními bylo například Švédsko či Dánsko, jejichž jídelníček obsahoval množství živočišného tuku, avšak nikdo infarktem ani poruchami srdce netrpěl.
https://azliving.cz/zkusenosti-instalatera-svepomoci-nenahradime/
https://krasne-bydlet.cz/stehovani-v-kladne-bezstarostny-presun-s-a-stehovanim/
https://krasnebydlet.cz/inspirujte-se-a-budte-kreativni-takto-predelate-pokoj-pro-teenagera/