Mýt si ve sprše i tvář? Škodí to pleti či ne? Kde je pravda

Date:

Share post:

Četli jste nebo slyšeli, že při sprchování byste si neměli mýt tvář? Co říkají na tento častý mýtus odborníci na krásu a kůži?

Je přirozené, že při sprchování se máme tendenci pořádně si pod tekoucí vodou opláchnout i tvář. Může to skutečně pokožce více uškodit, než se říká? Mýt obličej ve sprše je špatné prý z několika důvodů: vysušuje pokožku, způsobuje skvrny a může zhoršit podráždění pokožky. Výzkumy, které však tyto nežádoucí výsledky mytí obličeje ve sprše potvrzují, jsou velmi omezené.

Co si myslí odborníci?
Podle většiny je naprosto v pořádku umýt si tvář ve sprše. Nezpůsobí to žádnou škodu, pokud nepoužijete příliš teplou nebo horkou vodu a následně pleť ochráníte zvlhčením. Elena Cudworth, zakladatelka kliniky krásy Elenique v Londýně říká: „Pobyt ve sprše s horkou vodou může pokožku dehydratovat a pokožka může být napnutější, takže hned po sprše je nutná hydratace. Pokud to však uděláte, nevidím důvod, proč byste si neměli mýt tvář ve sprše. Ve skutečnosti těm, kteří mají smíšený typ pleti, teplá voda uvolní póry a použití pěnového čistícího prostředku má za následek hlubší čištění.“

Sprcha na tvář jako úspora času
Mytí obličeje ve sprše je také způsobem, jak si dopřát očistu obličeje, a přitom neztrácet čas. Málokdo se totiž po sprchování ještě speciálně věnuje mytí obličeje v umyvadle. Když se sprchujeme, je logické vyčistit si také pleť, navíc tekoucí voda ze sprchové hlavice pokožku jemně prokrví a napne. Důkladné mytí obličeje je velmi důležité iu teenagerů, kteří mají akné. Protože často se pleti speciálně nevěnují, očista ve sprše je pro ně jednodušší a dostupnější alternativou.

Pleťové tonikum a olej po sprše
I chcete pleti dopřát speciální péči, použijte pleťové tonikum, abyste odstranili zbytky nečistot či mýdla a poté si dopřejte pleťový olej na rehydrataci pokožky.

Způsobuje mytí obličeje ve sprše akné?
To, že mytí obličeje ve sprše způsobuje akné a skvrny je mýtus. Pravdou je pravý opak. Důležité je však používat čistý ručník pro správné odstranění zbytků nečistot a čistícího přípravku. Samozřejmě, má to být samostatný ručník určený na obličej, ne takový, který používáte na celé tělo. V konečném důsledku to, kde si obličej umyjete – ať ve sprše nebo v umyvadle – je zcela na vás, možná zjistíte, že u umyvadla si můžete dopřát důkladnější čištění.

Vysušuje sprcha pokožku?
Odborníci se shodují v tom, že mytí obličeje ve sprše je naprosto v pořádku, ale je-li voda příliš horká, může pokožku vysušit. Potom nastane porušení kožní bariéry a pokožka bude náchylnější na skvrny a podráždění.

Pokud máte citlivější pokožku nebo pokožku náchylnou k zarudnutí, je třeba vyhnout se velmi horké vodě, tak snížíte riziko podráždění a zarudnutí. K dokončení čistící rutiny a hydrataci je vhodné použít jemný mléčný nebo krémový čistící prostředek. Výborné je také jednou až dvakrát týdně použít hydratační masku, aby byla vaše pleť vyrovnaná a klidná.

Když si myjete obličej ve sprše, použijte jemný čistící prostředek v kombinaci s teplou vodou. Před omytím jej dobře vmasírujte do pleti, napěňte a opláchněte.

Čištění je důležité, bez ohledu na místo
Všichni víme, že čištění je pro zdraví pokožky nezbytné a podle odborníků je v podstatě jedno, kdy se čistíte, důležité je, abyste to dělali pravidelně. Je důležité, abyste se zbavili nečistot, kožního mazu, make-upu a bakterií a zabránili předčasnému stárnutí a skvrnám.

Víte o tom, že skutečným tajemstvím skvělé pleti je mytí obličeje dvakrát denně, každý den? To, jestli to děláte ve sprše nebo v umyvadle není pro výsledný efekt podstatné. Samozřejmě, když dodržujete zmíněná pravidla.

- Reklama -PR články

Další články autora

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří v souvislosti se širokým spektrem jejich pozitivních účinků. Které...

Jak si zajistit pohodlí a zábavu v párty stanu: rady a doporučení pro dokonalý večírek

Zorganizovat dokonalý večírek, na který se ještě řadu měsíců vzpomíná, nemusí být úplně jednoduché. Na co všechno byste...

V Austrálii byly objeveny kosti obřích orlů. Byli tak velcí, že dokázali ulovit kořist velikosti klokana

V minulosti byla mnohá zvířata mnohem větší než dnes. A nemusíme zde ani zmiňovat největší tvory historie, tedy...

Proč je nutné udržovat vodu v bazénu v letních měsících čistou?

Letní měsíce jsou ideálním obdobím pro koupání v bazénu, ale také jsou dobou, kdy narůstá riziko alergických reakcí...