Marek Majdan je epidemiolog. V roce 2020 založil Institut pro globální zdraví a epidemiologii na Trnavské univerzitě.
Komplexní zmapování dopadů pandemie na zdravotnické služby a zdraví lidí na Slovensku by v budoucnu mohlo pomoci zvládnout další pandemii o něco lépe.
Pochopit důsledky covidu v kontextu je cílem projektu, který se nedávno nadace Eset rozhodla finančně podpořit.
Za projektem stojí epidemiolog MAREK Majdan z Trnavské univerzity, který v rozhovoru vysvětluje, proč je důležité mít strategii a být na podobné časy, jak prožíváme nyní, připraveni.
Myslíte si, že k něčemu podobnému, jako je pandemie koronavirus, přijde znovu?
Epidemiologové jsou toho názoru, že toto se může opakovat kdykoliv.
Nasvědčuje tomu globální nastavení – intenzita dopravy, hustota osídlení v některých oblastech, ale i interakce mezi živočišnou říší a lidskou populací.
Proto je jen málo pravděpodobné, že by se něco podobného neopakovalo. Ale intenzita, s jakou může přijít další epidemie, může být ještě větší, než tomu bylo v případě covidu.
Dá se budoucím pandemiím vůbec nějak předcházet?
Hlavní hnací silou pandemie je silná mezinárodní propojenost zemí. Cestování, obchodní styk mezi zeměmi jsou předpoklady k tomu, že pandemie se nastane.
V případě prvních SARS a MERS jsme měli štěstí, ale rychlost, jakou se koronavirus rozšířil do celého světa, byla nevídaná.
I když se přijmou nějaké opatření, riziko se nepodaří zcela eliminovat. No je možné udělat vše pro to, abychom byli příště lépe připraveni.
https://4women.cz/super-tipy-pro-imunitu-deti-ale-i-dospelych/
https://4women.cz/osteoporoza-jak-ochranit-kosti/
https://4women.cz/cinky-a-bodybuilding-myty-a-fakta/